Sanda Spa
   

Moda Tasarımının Özel Yüzü: Belma Özdemir

Ne zaman, nasıl tanıştığımızı ikimiz de hatırlamıyoruz… Hayli eskiye dayanıyor muhtemelen. Ben de uzun süredir kendisini takip halindeyim. Sadece gördüğünüzde, izlediğinizde ya da dokunduğunuzda değil, üzerinize giydiğinizde de sizi iyi hissettirecek tasarımlar yapıyor Belma. Pek beğeniyorum.  İstanbul doğumlu Belma Özdemir, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Ana Sanat Dalı Giyim Tasarımı Bölümü’nden mezun. Yüksek lisans eğitimini de yine bu bölümde tamamlamış ve bir süredir burada yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak eğitim veriyor. Boyner Grup – Limon Company, Bessini, Derishow, Vizyon Deri – VSP ve BAQA gibi markalarda kurumsal hayat tecrübesini edindikten ve asıl 1997 yılında katıldığı Beymen Academia yarışmasında birincilik ödülünü kazandıktan sonra, kendi markasını kuruyor. Bir yandan da reklam, film, klip ve sahne kostümleri hazırlıyor.  Belma’nın çalışmaları arasında; 2003 yılında Türkiye’ye birinciliği getiren Sertab Erener’in Eurovizyon sahne kostümleri, Nil Karaibrahimgil’in sahne ve klip kostümleri, Esin Maraşlıoğlu’nun Designloft adlı projesi, Argande’nin Güneydoğu Anadolu’daki kadınlara çalışma olanağı sağlayan sosyal sorumluluk projesi de var. En bayıldığım çalışmalarından biri ise; 2011 yılında vizyona giren Zenne filminin kostümleri.

acilis-buyuk-kare-1-sara-anjargolian-march-14-2011-01327

Zenne film kostümü - Belma Özdemir

Zenne film kostümü – Belma Özdemir

Bir kahve sohbetimiz esnasında kendisine sorduğumda, koleksiyonlarını; formlarında tasarımların içerdiği gizli referansların altını çizmek istediği; bilinenin içinde bilinmeyenin arandığı, sonsuz ve sürprizli bir yolculuk olarak tanımlıyor. Bir de hedefi var, çok mantıklı: yaratıcı tüketiciler oluşturmak istiyor. Bunca çeşitlilik arasında, tüketicinin kendine ait olanı bulmasını sağlamayı amaçlıyor.

Bolca göz alıcılık, renk, etnik çeşitlilik, sürpriz ayrıntılar ve son 2017 kış koleksiyonundaki gibi dairesel çizgiler var Belma’nın tasarımlarında. Dengeli fiyatlara sahip, kolay sahip olabileceğiniz bu tasarımları şu sıralar Gizia Gate’de bulabilirsiniz.  Kişiye özel tasarım isterseniz de sitesine girip, kendisi ile temasa geçmeniz gerekecek.

www.belmaozdemir.com

belma-ozdemir-detay belma_ozdemir_1386 belma_ozdemir_2379

Hillsider Magazine 85 / Kış Sayısı – 2016 / İyi Hissettirenler 

Bir cevap yazın