Sanda Spa
   

Engelsiz Filmler Festivali

“Beş duyumuzun belirli bir biçimde yan yana getirilmesine dayanan yetenek ve becerilerimizi taklit etmeye özendiriyoruz onları. Onları kendi kalıbımıza sokmaya çalışmamız, onların da bizim gibi olmaya çalışmaları, ezenle ezilen, sömürenle sömürülen şeklindeki totaliter yapıyı bir kat daha pekiştirmiş oluyor ki toplumdaki psikolojik güç de fiziki güç de bu yapıya dayanarak dağıtılıyor. Fiziksel engelli diye adlandırdığımız kişiler, insanı sınıflandırmaya ve kategorilere ayırmaya dayanan böyle bir değer sisteminin içinde hapsoldukları için, kendi eşsiz potansiyellerini, yaratıcılıklarını kullanma, kendilerine özgü zenginlikleri içinde patlama yapıp hepimiz için yeni ufuklar açma, yeni davranış ve düşünce modelleri getirme şansını kaybediyorlar.”

Gündüz Vassaf

Evet, Gündüz Vassaf’ın bu değerli sözlerinden sonra asıl habere geçebilirim. Bu hafta anlamlı bir Festival daha günlerimizi şenlendirecek. #EngelsizFilmlerFestivali ! İlki 2003 yılında gerçekleşen Festival;
herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere hayata geçiyor. Festival’in manifestosu ve bu seneki program hakkında kısa bir özet aşağıda… Okuyunuz, katılınız, izleyiniz, paylaşınız… Lütfen 🙂

Engelsiz Filmler Festivali

Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan EFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor.

Güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor; film sonrası söyleşilerde Türkçe işaret diline çeviri yapılıyor. Festival kapsamındaki atölyeler ve diğer yan etkinlikler görme ve işitme engelli bireylerin de katılabileceği altyapıyla gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekanlar arasından seçiliyor.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel filmi erişilebilir olarak hazırlıyor. Bu filmleri Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleyerek engelsiz bir sinema arşivi oluşturuyor.

Kültürel yaşama katılma hakkı hepimizin!

Engelsiz Filmler Festivali

Bu sene yedincisi düzenlenen Festival, 7-9 Ekim tarihleri arasında  İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim  tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

FESTİVAL PROGRAMINDA BU YIL 48 ERİŞİLEBİLİR FİLM

Engelsiz Filmler Festlivali’nin bu yılki programı, her yıl olduğu gibi;  Engelsiz Yarışma, Dünyadan, Çocuklar İçin, Uzun Lafın Kısası, Otizm Dostu Gösterim bölümlerinin yanı sıra bu sene eklenen Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Be In!, Bizim için, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş? olmak üzere toplamda 48 filmin yer alacağı 10 tematik başlıktan oluşuyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nin programında yer alan tüm filmler  göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösteriliyor.

REHBER KÖPEKLER

Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki programında dikkat çeken başlıklar arasında “Rehber Köpekler” seçkisi yer alıyor. Seçki, özel olarak eğitilen akıllı dostlarımızın hayatlarımızı nasıl kolaylaştırdığını ve onlarla kurduğumuz özel ilişkiyi anlatan filmlerden oluşuyor.

Rehber Köpekler

OTİZM DOSTU GÖSTERİM

Otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkân sağlayan “Otizm Dostu Gösterim”de Japon animasyonunun başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Küçük Kardeşim Mirai  adlı  filmi  gösterilecek. Film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.


Küçük Kardeşim Mirai

TÜM GÖSTERİM VE ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye  www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın