Sanda Spa
   

Söylenecek Çok Şey Var!

Çok doğru! Söylemek istediğimiz, hatta bazen mecbur olduğumuz ama söyleyemediğimiz o kadar çok şey var ki… Söz ulaşmayınca ya da diller farklıysa içimize attığımız nice şey…

İşte, aktivist resim sanatının yeni akım dışavurumcu temsilcilerinden biri olan ve sıra dışı eserleriyle dikkat çeken Ulaş Bakır’ın heyecanla beklenen ilk solo sergisi de koca ağızlı hayal ürünü figürleri ile tam da bunu diyor: ‘’Söylenecek Çok Şey Var / So Much Things To Say!”

Ulaş Bakır / Söylenecek Çok Şey Var Sergisi’nden

Çağdaş Sanat alanında Türkiye’nin etkili aktörlerinden biri olarak uluslararası sanat piyasasında adından sıkça söz ettiren Gama Art Gallery, ressam ve moda sanatçısı Ulaş Bakır’ın ‘’Söylenecek Çok Şey Var / So Much Things To Say” isimli ilk kişisel sergisini 14 Eylül-09 Ekim tarihleri arasında, yaratıcı tasarımcı Aslı Jackson’ın kreatif direktörlüğünde gerçekleştiriyor.


Ulaş Bakır / Söylenecek Çok Şey Var Sergisi’nden

Görülmemiş, bilmediğimiz, hayal ürünü karakterleri tuval, ahşap gibi farklı materyaller üzerine resmeden Yugoslav kökenli soyut resim sanatçısı Ulaş Bakır, eserlerinde genellikle bebeğin dünyaya geliş anını ve ana rahminden hayata kafadan giriş yapmasını betimliyor. Sonrasında da bu özgün anime karakterler, kimlik arayışlarına devam ediyorlar. Bakır’ın eserlerinin en çarpıcı ortak noktası oyunsu bir sanatsal ifade olarak karakterlerin ağızlarının oldukça büyük olması. Bu da bir başka açıdan “Söylenecek Çok Şey Var” demek…

Aykırı tarzı ile dikkat çeken Bakır, tablolarının yanı sıra moda tasarımcısı Aslı Jackson’dan aldığı ilhamla bir ileri dönüşüm ve sıfır atık destekleyicisi olarak her biri “tek”/ “biricik” olan giyilebilir sanat ürünleri de tasarlıyor. Ünlü isimlerin sahne ve klip kostümlerini hazırlıyor. Gözden çıkarılmış giysiler gibi, mobilyalar ya da bazen bir duvar da sanatçının tuvaline dönüşebiliyor. 

‘’Söylenecek Çok Şey Var / So Much Things To Say” isimli sergi 14 Eylül-09 Ekim süresince pazar- pazartesi günleri hariç her gün 13:00-19:00 saatleri arasında hijyen tedbirlerini almış olan Gama Art Gallery’de izlenebilir.   

Yeni, aykırı ve iddialı bir sanatçının doğuşunu izlemek için bu ilk solo sergi kaçırılmamalı. Sonra #demedidemeyin 🙂

Bir cevap yazın