Sanda Spa
   

Beyaz ya da Mavi fark etmez! Tüm yakalıların bilmesi gereken bir lisan: Patronca !

Henüz genç bir basın mensubu iken tanımıştım Demet’i… O gazeteci, ben iletişimci… Hep koşturma halinde iki insan, çok da sık bir araya gelemedik doğrusu. Ama uzaktan da olsa hep izledim kendisini. Cevval, bir koltuğa pek çok karpuz sığdırabilecek beceride olduğunu hissediyordum. Nitekim geçen yıllar bunu hepimize gösterdi. 20 senelik meslek hayatına, pek çok gazete-dergide başarılı işler ve 3 de kitap sığdırdı Demet Cengiz. Gazeteci idi, Gazeteci-Yazar oldu. Geçtiğimiz aylarda çıkardığı son kitabı “Patronca- Başka Bir Lisan”da; patronların kendine has dilini, Türk iş dünyasının önde gelen 50 isminin sırlarını, kulağa küpe önerilerini anlattı ve benim bir kez daha takdirimi kazandı.

Meslek hayatım boyunca ben de çoğunlukla patronlarla çalışmak durumunda kaldığımdan, bu yazıyı okuyan pek çoğumuz gibi –mecazen de olsa– “patronca” diye farklı bir lisan olabileceğini biliriz. Örneğin benim kıymetli patronlarımdan birinin lügatında “elimden geleni yapacağım” sözü yer almaz. Onun lisanında bu cümlenin karşılığı yoktur 🙂 Elimizden gelenden daha iyisinin olabileceğine inanır hep.

Herkes başarıya kısa yoldan ulaşmak istediğinden “patronca” lisanını çözmeye hevesli ya çoğumuz; Demet de burdan yola çıkarak kitapta başarılı iş insanlarına, şanş faktörüne nasıl baktıklarını, pişmanlıklarını, keşkelerini de sormuş. Çok büyük çoğunluğu şansa inanıyormuş. Ancak şans kadar önemli gördükleri şey, şans fırsatını değerlendirebilmek. En büyük pişmanlıklar ise, işe fazla vakit ayırıp, aile ve özel yaşamı ihmal etmekle ilgili. Tabii bir de kitabın kulağa küpe olacak bölümü var ki; 2 tanesini size iletmezsem olmaz.

Abdullah Kiğılı: Samimi olmayan ve yüzü gülmeyen adam, hayatta hiçbir şeyde muvaffak olamaz. Yüzünüz gülsün. Samimi ve güler yüzlü olursanız hayatta muvaffak olursunuz. Yoksa ömrünüz kavgayla geçer.

Leyla Alaton: Hayatın ne kadar erken döneminde kazık yer ve düşersen o kadar sağlam olursun, hazır olursun, kabuk bağlarsın. Erken yaşta kazık yemeye bakın.

Kıssadan hisse; beyaz ya da mavi, yaka rengimiz ne olursa olsun, kitabı okumak iyi gelebilir. Demedi demeyin 🙂

 

Hillsider Magazine 82 / Bahar sayısı

 

Bir cevap yazın