Sanda Spa
   

Güneşin Doğuşu (Aliye Berger anısına)

Güneşin Doğuşu, 1954 / Aliye Berger

Önce bu esere dikkatlice, ama çok dikkatlice bakın.

Sonra da bugün 117 yaşına giren rahmetli #AliyeBerger in Yapı Kredi Bankası’nın 1954 yılında AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği) Kongresi nedeniyle düzenlediği yarışmada birincilik alan “Güneşin Doğuşu” tablosunu anlatışına kulak verin:

“O tablonun üzerinde çok düşündüm. Göze fazla çarpan tablodan fırlayan şekillerden hoşlanmam. Bir odanın, bir köyün, bir şehrin veya bir insanın muayyen bir zaviyeden görünüşünü canlandırmaktan kaçınmaya çalışmak gerektiğine inanıyorum. Kendi hesabıma hayatı bütünü ile umumi olarak görmek istiyorum. O tabloda toprak, deniz ve güneşle haşır neşir olan insanları, musikiden bir misal verecek olursam, Mozartvari diyebileceğim motiflerle işlemek istedim. Bir köşeye buğday yüklü bir araba, başka tarafa buğday yıkayan kadınlar, bir fabrika, bir koyun sürüsü koydum. Sonra süngercileri ele aldım. Ege kıyılarında denize dalan süngerciler, suyun dibinde eski zamanlardan kalma uzun toprak küpler bulurlarmış. Bizim adadaki evde de vardı o küplerden. Kadınlar süngercilerin içine sünger doldurdukları küpleri omuzlarına vurup evlerine yollanırlarmış. Tablonun sağ tarafı buna dair. Sonra denizin çizgilerine, balıkları göstermeden, balıkların suyun içindeki hareketlerini, çırpınışını vermeye çalıştım. Ayrıca bir köşede bir sepet dolusu balık da var.”

Aliye Berger (doodle)


Sağ olsun, #Google ın #Doodle ı olmasa, 1903-1974 yılları arasında oldukça hareketli, tutkulu, sevdalı, kimi zaman hüzünlü ve bolca sanat dolu bir yaşam sürmüş; başarısı dünyaca kabul edilmiş; Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd in kardeşi, Türk gravür sanatçısı ve ressam Aliye Berger’i hatırlamayacaktık. 24 Aralık günü, her zamanki can sıkıcı, ruha değmeyen, bir hapşırıkla havada birkaç saniye asılı kalan havadislerle geçip gidecekti.

Şahsen Doodle’a minnettarım, sabahtan bu yana hayatını okuyorum; tarihle doluyorum; aşk ve tutku ile ürperiyorum. Gencecik yaşında eline silahı alıp, aşkının peşinden giden, onu 23 sene bağrına basan ve sonra ebediyete uğurlayıp, acısını hasretle kazıdığı sanatına adayan Aliye Berger’i anıyorum.  

** Gravür: Metal, taş, tahta üzerine oyma tekniğini kullanarak yapılan ve kâğıda aktarılan bir sanat dalı.

Bir cevap yazın