Sanda Spa
   

Çok ama Çok Şanslıyız! Artık Hayatımızda “PETİÇİM” Var!

Nedir mi Petiçim? Benim candostlarımdan biri olan, aynı zamanda dergimizin eski yazarlarından Petek Erim’in marifetlerinden biridir. Anlatayım efendim…. Bizim Petek çılgındır. Çoğumuzun içinde olduğu kurumsal hayat falan derken 16 sene önce yogaya merak sarmış ve hayli iyi bir yoga hocası olup, çıkmıştır. Bu esnada hayatı nasıl daha kaliteli ve sağlıklı yaşanır hale getirebileceğine de kafa yormuş ve bolca araştırma yaparak, bir kısmını yaşamına katmıştır. Bunlardan en “hayati” olanı ise Buğday Çimi Suyu’dur… İşte Petiçim de Petek’le Erdal’ın (Ertuğvat) 2016’da kurdukları ve buğday çimi üretikleri markalarıdır. Önce uzun süre kendileri içip, faydalarını tecrübe ettikten sonra; özellikle sağlıklı beslenme konusunun çok istismar edildiği, büyük bilgi kirliliğinin yaşandığı zamanımızda bunca sade ve basit bir gıdanın gözden kaçmasına gönülleri razı gelmemiş ve bu mucizevi içeceği isteyen herkesin yararına sunmak istemişler. Kendi imkanları ile başladıkları üretimlerin hemen akabinde siparişlerin ardı arkası kesilmemiş.

peticim1

Buğday çimi kadim toplumlar tarafından şifası tanınan, kolay ve hemen elimizin altında bir gıda. Kullanımı Hindistan, Kuzey Amerika, Almanya, Avusturya’da oldukça yaygın ancak ülkemizde, sunduğu sayısız fayda unutulmuş gitmiş. Mesela tiroid bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlıyor, lenf sistemini temizliyor, kolesterolü düşürüyor, sindirime yardımcı oluyor vs. vs…. Yok, buğday çiminin bilinen en temel 40 özelliğini burada yazmayacağım. Zira 2013 senesinde dergimizde 3 koca sayfa ayırmıştık J Merak edenler internetten veyahutta hillside.com.tr/hillsider adresinde 73.sayımıza tıklayarak 54.sayfada konunun detaylarına ulaşabilirler. Sadece şunu yazayım; en önemli özelliklerinin başında yüksek klorofil oranı geliyor. 70% oranla dünyada en yüksek klorofil oranına sahip gıda. İnsan için kan neyse bitki için de klorofil o. Bildiğiniz “hayati” yani.

Wheatgrass juice with sprouted wheat on the plate isolated on white background

 

Sadece yüksek kalite buğday çimi suyu içildiğinde faydalarını yaşamak mümkün olduğundan, Petekler’in de Petiçim’i kurarken öncelikleri; kendi içmek istedikleri kalite ve saflıkta bir ürünü yetiştirmek olmuş. Aylarca bunu daha büyük ölçekte nasıl yapabileceklerini araştırıp, denemişler. Dünyanın önde gelen sağlık merkezi, buğday çimi üreticisi, bu konuda eğitimler veren Hippocrates Health Institute yetiştirme şeklini kendilerine model almışlar. “Çimlerimizin güneş ve toprağın sunduğu her türlü mineral ve vitaminden faydalanmasını istediğimiz için toprak kullanmayı seçtik. Tamamen katkısız, tertemiz toprak ve doğal tohum kullanıyoruz. Çim suyu konusunda dünyada rakipsiz kabul edilen soğuk sıkım makinesiyle sıkım yapıyoruz. Dolayısıyla taze sıkılmış sularımız buzdolabında 72 saat tazeliğini koruyor.” diye gururla anlatıyor Petek. Haklı da.

Kendinizi iyi hissetmek mi istiyorsunuz? Buğday çimi suyu içmek sağlığınız için yapabileceğiniz en muazzam şeylerden biri !

www.peticim.com

Hillsider Magazine 85 / Kış Sayısı – 2016 / İyi Hissettirenler 

Bir cevap yazın