Sanda Spa
   
  • Anasayfa
  • /
  • Sanat
  • /
  • Feriye Palas’da Çok Özel Bir Seçki / Bilge Koleksiyonu Sergisi / 19 Nisan-12 Mayıs

Feriye Palas’da Çok Özel Bir Seçki / Bilge Koleksiyonu Sergisi / 19 Nisan-12 Mayıs

Bu Cuma itibari ile yenilenen Feriye Palace ’daki Galeri Feriye Salonu’nda çok özel bir sergi başlıyor! Kaçırmak istemezsiniz. Ben kısaca biraz bahsedeyim de, sonra bana demedi demeyin. 

Türkiye’nin en kapsamlı aile koleksiyonlarından biri olan Bilge Koleksiyonu’ndan kuşaklararası bir seçki bu… Gerçek bir sanat tutkunu ve pek çok sanatçının hamisi, koleksiyoner Muhsin Bilge (1944-2014) ile eşi Zeyno Bilge ve ardından çocukları Ali – Aslı Bilge’nin gözünden Türkiye Modern ve Çağdaş Sanatı tarihinde bir gezintiye çıkaracak bizi.
İşin başlangıcı çok hoş aslında. Çocukluğundan itibaren birçok koleksiyon oluşturan Мuhsin Bilge, doksanlı yıllarda sanat koleksiyonculuğuna başlamış. Satın aldığı eserleri noterliğinde sergiler, ofisinin ‘Türkiye’de en çok ziyaret edilen sanat galerisi’ olduğunu şakayla karışık ifade edermiş. Muhsin Bilge’nin noterliğine gelenler, çalışma masasına, duvarlarda asılı resimler, çizimler ve heykeller arasından ulaşmanın şaşkınlığını yaşarlarmış. Muhsin Bilge, en yoğun iş günlerinde bile muhakkak sanatçı dostlarıyla buluşurmuş. Koleksiyonundaki her sanatçının farklı dönem çalışmalarından eserlerini toplamak için özenli bir gayret gösterir, aynı zamanda onların çalışma şekline ışık tutan sanatçı defterlerini, taslaklarını ve mektup gibi yazışmalarını da biriktirirmiş. Tüm bu gayretler Muhsin Bilge’nin, ilgisini çeken sanatçıların sadece eserlerine değil, aynı zamanda kişiliklerine ve yaşamlarına da ne kadar ilgi duyduğunun bir kanıtı, değil mi? 

Eser: Gülsün Karamustafa

Velhasıl; 19 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan ve Derya Yücel danışmanlığında hazırlanan bu özel #sergi de; ekteki eserin sahibi #GülsünKaramustafa , #BedriRahmiEyüboğlu#BurhanUygur , #ErenEyüboğlu , #FahrelnissaZeid , #İbrahimÖrs , #KemalÖnsöy , #Komet , #MehmetGüleryüz , #ÖzdemirAltan , #SabriBerkel , #ŞükriyeDikmen , #ZekiFaikİzer , #ŞahinKaygun , #MengüErtel , #ÖmerUluç , #ErolAkyavaş gibi büyük ustaların yanı sıra sonraki kuşaklardan #BeyzaBoynudelik , #ErimBayrı , #FüruzanŞimşek , #HakanGürsoytrak , #HalukAkakçe , Ha:ar, #HandeŞekerciler , #İrfanÖnürmen , #MustafaÖzel , #SaimErken , #SerkanYüksel , #VolkanKızıltunç gibi 40’ı aşkın #sanatçı nın yaklaşık 60 eseri yer alıyor.

Eser: Haluk Akakçe /
Michael Jackson_100cm
Eser: Ömer Uluç

Bir cevap yazın