Sanda Spa
   

Sanat İyileştirir !


Doktor Gachet / 1890 – Vincent van Gogh

Büyük çoğunluğumuz oturmuş, kara kara düşünüyoruz… Tıpkı, Van Gogh’un; “O benden daha hastaydı” dediği iddia edilen homeopat “Doktor Gachet” gibi… Belki o da 1800’lerin sonlarında bizler gibi umutsuzdu… Çoğumuz gibi Dünyanın sonunun geldiğini düşüyordu belki de, kim bilir…
🌏
Gelir gibi oldu ama gelmedi Dünyanın sonu! Her ne kadar gidişat sona yaklaştığımızı gösteriyor olsa da henüz bu gezegenin yaşayacağı nice #onyıllar , bu gezegende kalan canlıların göreceği nice #mucizevi olay var.
🌏
Yaşadığımız her şey, bizi bir adım sonrasına taşıyacak bir ders… Politik ya da tıbbi nedenlerine, veyahut 4. sanayi devrimine hazırlık deneyleri gibi olasılıklara girmeden bugün bu gezegende yaşananlara baktığımızda, tüm bu iç karartıcı, endişe salıcı hadiselerin bize vermek istediği derslere odaklanmalıyız diyor içimdeki ses… Hatta herkesin sadece ve sadece kendi içindeki sese kulak vermesi; bir durup kendisi ile “bir olan” mucizevi #kozmos un #tinsel çağrısını duyması gerektiğini söylüyor sanki… #OrtakBilinç i şimdi inşa edemez isek, kendi soyumuza ihanet etmiş olacağız, fikrimce…


🌏
Bıraksam kendimi daha da yazasım var da, klavye başında ahkam kesenlerden olmaktan imtina ediyorum. Konudan sapmayayım ben en iyisi  🙂 O yüzden, uzun lafın kısası; moralleri yüksek tutup, panik yapmadan, uyanık olarak, bağışıklık sistemimizi koruyarak, bedenimize ve zihnimize iyi bakarak devam edeceğiz hayatımıza.
Ve tabii bu arada ruhumuzu karartmayıp, onu bilgiyle, yaratımla, estetikle beslemeyi de ihmal etmeyeceğiz…
İşte #sanat da tam bu noktada “Ben buradayım! Bana bakın, sizi iyileştireyim!” demiyor mu bize?
🌏🌏🌏
#öznot#VanGogh ‘un 1890’da yaptığı #DoktorGachet tablosu, en pahalı sanat eserleri arasında yer alıyor. Sefalet içinde ve deli etiketi ile aynı sene hayata gözlerini yuman Sevgili #VincentVanGogh ‘un bu #şaheser i #usta nın vefatinden tam 100 yıl sonra, 1990’da Japon bir iş adamına 82,5 milyon dolara satılmıştı!!! 

#sanatiyileştirir

Bir cevap yazın